Sitodruk to jedna z najstarszych i najszlachetniejszych technik wykańczania ubrań. Pochodzi z Dalekiego Wschodu. Szczególnie chętnie korzystali z niej Japończycy do zdobienia kimon. Co ciekawe pierwsze siatki sitodrukowe były wykonywane z ludzkich lub zwierzęcych włosów, a np. na wyspie Fidżi do tego celu wykorzystywano dziurkowane liście bananowca. Na początku XX wieku technikę zindustrializowano i dzisiaj nasze matryce to wytrzymałe siatki syntetyczne naciągnięte na metalową lub drewnianą ramę.

Farby

W naszej pracowni wykonujemy sitodruk głównie farbami wodnymi ekologicznymi z certyfikatem Oeko-tex. Oferujemy też farby kryjące i z efektem.

Farby sitodrukowe mieszamy ręcznie na podstawie próbnika kolorów Pantone. Polega to na dodaniu pigmentów w odpowiedniej proporcji do bazy żywicznej.

Naświetlanie

Drukowanie to najprzyjemniejszy moment naszej pracy, a poprzedza je mozolne przygotowywanie sita. Sitem określamy materiał o bardzo drobnych oczkach naciągnięty na ramę. Aby powstał szablon, sito pokrywamy emulsją światłoczułą. Oprócz pokrytego emulsją sita jest nam potrzebna jeszcze jedna rzecz: przeźroczysta kalka lub klisza z wydrukowanym projektem.

Proces naświetlania można porównać do opalania. Tam gdzie ciało jest zasłonięte, skóra pozostaje jasna. Analogicznie emulsja na sicie utwardza się tam, gdzie dochodzą promienie światła, a tam gdzie zasłania go czarny rysunek pozostaje miękka i można ją wypłukać strumieniem wody pod ciśnieniem.

Drukowanie

Do drukowania używamy rakli, która służy do przeciskania farby przez oczka siatki sitodrukowej. Tutaj następuje moment kulminacyjny naszej pracy. Codziennie wykonujemy od kilkudziesięciu do kilkuset odbitek, a każda z nich wymaga jednakowej uwagi, precyzji i skupienia, dobrania odpowiedniego docisku i gęstości farby. Pochylamy się nad każdą odbitką 🙂